Рівне, Київська, 67, к.56 ( 8 поверх) трц АРЕНА
пн - пт: з 10:00 до 18:00

Як пояснюють хіміки Західно-Поморського технологічного університету –що таке закоханість

Всі/
Як пояснюють хіміки Західно-Поморського технологічного університету –що таке закоханість

Що таке закоханість? Хіміки Західно-Поморського технологічного університету дали інтерв’ю

«Феромони полегшують нам вибір партнера, спонукають до ніжних контактів і забезпечують зачаття дітей. Саме завдяки феромонам новознайома людина здається нам привабливою. Коли «нам подобається його запах», ми готові вступити на шлях кохання», – каже проф. Агата Марковська-Щупак з кафедри хімічної та технологічної техніки. Матеуш Ліпка взяв інтерв’ю.

Багато людей задають собі одне питання – що таке любов?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: «Дати одне визначення цього досить неможливо. Існує багато видів любові, таких як материнська, батьківська, дитяча, платонічна та еротична любов. У психології любов визначається як будь-яка кількість емоцій і переживань, які виникають через міцний зв’язок. Стан «закоханості» може стосуватися найрізноманітніших почуттів, станів і ставлень, починаючи від загального задоволення до міцних міжособистісних стосунків, але це не почуття саме по собі. Можливо, тому кожна людина намагається створити своє суб’єктивне визначення кохання.»

-Отже, бути закоханим – це щось зовсім інше?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: «Насправді це якась «хімічна закоханість». Щоб це відбулося, специфічні спеціалізовані клітини або органи чуття нашого тіла повинні бути стимульовані і відправити сигнал до центру прийняття рішень, тобто до мозку. Речовини, які відповідають за стимуляцію рецепторів, найчастіше – це феромони.За своїми функціями вони подібні до гормонів. Відмінність полягає в тому, що гормони виділяються внутрішньо, тобто ендогенно, а феромони – зовнішньо (екзогенно).»

-Хто з нас краще відчуває любов? Жінки чи чоловіки?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: «Жінки відчувають запахи краще, ніж чоловіки. Носогубний орган, розташований у верхній частині носа, який називається органом Якобсона або органом VNO (вомероназальний орган), і нюховий епітелій носа відповідають за вловлювання запаху феромонів.»

-Як це працює?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ШЧУПАК: «Феромони стимулюють орган лемешів і викликають автоматичну, неконтрольовану репродуктивну та соціальну поведінку в організмі.»

-Вони «провокують» нас на любов?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: «Вони мають романтичний настрій і викликають приємне хвилювання. Нейрони VNO тісно пов’язані з центрами, які контролюють функції сексуальної поведінки та репродуктивної системи.»

-І вони впливають на вибір партнера?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: «У дев’яностих роках минулого століття можна було пояснити вплив феромонів на вибір партнера. Виявилося, що здатність виробляти та «отримувати» специфічні феромони пов’язана з групою генів основного комплексу гістосумісності, т.зв. Гени MHC. Ці гени містять план побудови білків, які дозволяють розрізняти інопланетян, сплетених імунною системою. Чим більше відмінності в генах MHC між жінкою і чоловіком, тим більша ймовірність «закохатися».Це пояснюється тим, що значна різноманітність генів МНС визначає більшу ефективність імунної системи дітей у подоланні бактеріальних та вірусних інфекцій. Так ми отримали феромони, які підсвідомо полегшують нам вибір партнера, забезпечуючи зачаття потомства.»

-Ми вважаємо нову людину привабливою, коли нам «подобається їхній запах»?

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: «Так. Це може вплинути на готовність організму відчути стан кохання. Оскільки стосунки триватимуть, це буде стимулювати інтенсивність афекту. Запах «коханої людини» викликає розвиток стосунків, які нейробіологи найчастіше асоціюють з емоційними станами, відомими як кохання або закоханість. Це фенілетиламін (PEA). Ця сполука відноситься до групи амфетамінів і викликає в мозку людини стани, подібні до тих, які відчувають наркомани, включаючи стани ейфорії, безсоння, невиправданої радості, впевненості в собі тощо. Вони супроводжуються невибірковим зачаруванням близької людини. . Високий рівень PEA в мозку стимулює вивільнення іншої сполуки – дофаміну. Обидві речовини відповідають за стимуляцію майже 12 областей мозку, відповідальних за відчуття задоволення. Більшість із них міститься в поясній корі, прилеглому ядрі, мигдалині, базальних гангліях, острівці, гіпокампі та перивентрикулярному ядрі.

Тому саме в мозку виникають відчуття, які ми зазвичай називаємо любов’ю.»

ПРОФ. МАРКОВСЬКА-ЩУПАК: